Musa ve Akhenaton
Baskı Tarihi : 2015
Sayfa Sayısı : 368
Fiyat : 25,00 TL

Musa ve Akhenaton


Ahmed Osman Zeynep Anlı

 

Milattan önce 14. asrın en tartışmalı firavunlarındandı.  IV. Amonhatep olarak başladığı iktidar yıllarını Akhenaton adıyla sonlandırdı. Bu değişimin nedeni Tanrı Amon’a tapınmaktan vazgeçip Aton’u tek tanrı olarak kabul etmesiydi. Kabulle kalmayıp Mısır’daki diğer inançları ve tanrıları yasakladı. Aton, bundan böyle tek tanrı olacaktı.

 
Yeni inancı, eski dinin rahiplerinin sert direnişiyle karşılaştı ve tarih sahnesinden çekilişinin ardından adının anılması dahi yasaklandı. Bundan sonra o “Kâfir Kral” olarak anılacaktı.
 
Akhenaton’un iktidardan çekilişinin ardından varlığı unutuldu, izleri silindi ve eski inançlara geri dönüldü. Ta ki Sigmund Freud’un “Musa ve Tektanrıcılık” adlı makalesinde Musa Peygamber’in, Akhenaton’un Mısırlı bir müridi olduğunu öne sürmesine dek...
 
Mısır kökenli İngiliz yazar Ahmed Osman, Freud’un tezini bir adım daha ileriye taşıyarak “Kâfir Kral” Akhenaton’un Musa Peygamber’in ta kendisi olduğunu ileri sürüyor. Osman, Musa’nın artık kökenlerini ele vermez hale dönüşen hikâyesini Kitab-ı Mukaddes ile Mısır tarihini karşılaştırarak adım adım yeniden örüyor ve böylece Yusuf Peygamber ile Firavun’un veziri Yuya arasında bağ kurmakla kalmayıp dinler tarihini yeniden oluşturmak üzere muhteşem bir başlangıç yapmış oluyor.
Musa Peygamber’in asasının, aslında devrimci Firavun Akhenaton’un iktidar asası olduğu gerçeğiyle yüzleşmeye hazır olun!


Ahmed Osman
Zeynep Anlı

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Musa ve Akhenaton
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0486-5
Fiyat
25,00 TL
Sayfa Sayısı
368
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Omega Yayınları
Yayın Tarihi
2015
Yazar
Ahmed Osman Zeynep Anlı
Çevirmen
-
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Tarih Kitapları
Etiketler : Say

Tarih Kitapları

Tarih Kitapları kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.