Hermes Trismegistos'un Gizemi

Hermes Trismegistos'un Gizemi


Florian Ebeling

Hermes-Thot, Hanok, İdris, Hızır-İlyas... Antik Yunanistan’da Hermes. Sonra Hermes Trismegistos. Üç kere büyük, sırlı, bilge bir insan-tanrı.

Hermes Trismegistos, “üç kere büyük Hermes” felsefe tarihinin en esrarengiz simalarından biridir. Bu gizemli Mısırlı, antikçağdan beri bir dizi mistik ve sihirli metnin yazarı olarak tanınıyor. Adı geçen metinler içinde teolojik-felsefi konulara ait eğitici konuşmalar ve mistik görüşlerini bildirdiği yazılar, astronomiyle ilgili makaleler, simyasal ilaç terkipleri ve sihirli ayin düzenleri üzerine öngörüler yer alıyor. İddialara göre, evrenin sırrını bilen ve insanlara öğreten bu bilgenin yazdıkları zamanla kaybedilmiş ve günümüze kadar ulaşmamış.

Rönesans felsefecileri Hermes Trismegistos’u felsefenin kurucusu ve dinin eski orijinal halinin taşıyıcısı, Masonlar ise onu manevi ataları olarak kabul etmişlerdir. Rönesans’ın aydınlığında filizlenen entelektüeller kurumsallaşmış dinin dogmatizmine karşı onun adıyla savaşmışlardır. Aydınlanmayı var eden manevi rüzgâr onun adına yazılıdır. Günümüzde dahi Ezoterizm’in ana figürlerinden biri olarak kabul görmektedir.

Florian Ebeling, Corpus Hermeticus üzerine hazırladığı bu başarılı derlemesinde Hermes hakkında yazılmış metinlerden hareketle başlangıcından antikçağa, oradan Rönesans’a uzanan dönem içindeki Hermetik yazının bilimsel, tutarlı bir tarihçesini ortaya çıkarıyor.

Bu gizemli bilgenin uzun entelektüel tarihimiz üzerindeki etkisini anlamak isteyenler için eşsiz bir çalışma.


Florian Ebeling

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Hermes Trismegistos'un Gizemi
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0587-9
Fiyat
20,00 TL
Sayfa Sayısı
224
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Omega Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
Florian Ebeling
Çevirmen
Mehmet Ali Erbak
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Tarih Kitapları
Etiketler : Say

Tarih Kitapları

Tarih Kitapları kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.